Главная


гороскоп

Новини дня
Запорожский областной совет
Запорожская областная государственная администрация
Каменско-Днепровский районный совет
Каменско-Днепровская районная государственная администрация
Государственная налоговая администрация в Запорожской оласти


Іван Алергуш «Давайте думати разом про наше здоров'я і наших дітей!»

2.jpg

Як і повідомляв раніше читачам, мною були написані листи до виконуючий обов’язки Міністра охорони здоров’я України Уляні Супрун, директора  Департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації В.І.  Клименко, с проханням: надати інформацію про стан здоров’я населення в регіоні розташування Запорізької АЕС, Запорізької ТЕС, золовідвалу, комплексу з переробки радіоактивних відходів. Місцевим мешканцям дуже важливо знати: як змінився стан здоров’я населення за останні 10 років? Чи є вплив на здоров’я населення, яке проживає в зоні скупчення потужних об’єктів? Можливо є варіанти додаткового субсидування медицини нашого регіону, зокрема, Кам’янсько-Дніпровського району?
У зв’язку з тим, що не можливо знайти в інтернеті інформацію про те, як працює медицина в подібних регіонах в інших країнах, де так само зібрані на маленькій території стільки потенційно небезпечних об’єктів, я попросив допомогти з пошуком інформації, наївно сподіваючись що така інформація повинна бути у Міністерстві охорони здоров’я.
І ось яку відповідь я отримав.
«Шановний Іване ГЕоргієвичу!
На Ваше звернення до в.о. Міністра охорони здоров’я України щодо стану здоров’я населення в районі розташування Запорізької ABC та інших об’єктів ДУ «ЗАПОРІЗЬКИЙ ОЛЦ МОЗ УКРАЇНИ» повідомляє наступне.
Після прийняття рішення про будівництво в Запорізькій області атомної електростанції, радіологічна лабораторія обласної санепідемстанції разом з інститутом біофізики (м. Москва) провела величезний обсяг роботи з вивчення „нульового радіаційного фону” на території Кам’янсько-Дніпровського району, де планувалось розмістити станцію. Наявність цієї інформації за нашого часу дозволяє оцінити ступінь і характер впливу АЕС на стан довкілля та людину.
З моменту введення в експлуатацію першого блоку ЗАЕС радіологічна лабораторія Запорізької обласної санепідстанції (на сьогоднішній час - радіологічна лабораторія ДУ «Запорізький обласний лабораторний центр») здійснює моніторинг радіаційної ситуації на території розташування Запорізької АЕС.
В ході здійснення радіологічного моніторингу проводяться дослідження:
- об’єктів довкілля (вода Каховського водосховища, р. Дніпро, ґрунт) на вміст цезію-137 і стронцію-90;
- основних продуктів харчування (хліб, молоко, овочі, м’ясо, риба) на вміст цезію-137 і стронцію-90;
- питної води (на сумарну альфа-, бета-активпість та радон-222);
Крім того контролюється гамма-фон території (м. Енергодар, м. Кам’янка- Дніпровська, смт Велика Білозірка).
Багаторічні спостереження санепідслужби свідчать про те, що жодного разу не було виявлено перевищення допустимих рівнів (ДР) радіоактивності продуктів харчування вирощених та вироблених в нашій області. Відмічався підвищений рівень радіоактивності у другій половині 1986 року та у 1987 році в порівнянні з дочорнобильським рівнем, однак, навіть тоді за межі допустимих рівнів він не виходив. За останні 10 років радіоактивність продуктів досягла доаварійних рівнів і складає незначну частку від ДР. Так, вміст цезію-137 у хлібі складає 0,06 Бк/кг (Бекерель на кілограм) при ДР 20 Бк/кг; у молоці - 0,05 Бк/кг при ДР 100 Бк/кг; у мя’сі - 0,07 при нормі 200 Бк/кг; у рибі - 0,7 Бк/кг при нормі 150 Бк/кг; у картоплі - 0,09 Бк/кг при нормі 60 Бк/кг; в овочах - 0,06 при нормі 40 Бк/кг; у питній воді - 0,003 Бк/кг при нормі 2 Бк/кг.
За даними обласного Управління статистики населення області за рік споживає: молока - 750,6 л, овочів - 321,7 кг, хліба - 270,6 кг, риби - 47,1 кг, води - 1642 л.
Доза опромінення за рахунок сумарного надходження цезію-137 і стронцію-90 з харчовим раціоном складає близько 3,0 мікроЗіверт на рік на 1 людину, що є дуже незначною дозою. При цьому, нормами радіаційної безпеки України встановлена річна доза опромінення населення 1 миліЗіверт на рік.
Потужність експозиційної дози гамма-фону на території розташування АЕС, протягом періоду її експлуатації, знаходиться на рівні значень „нульового фону” - 9-12 мікрорентген на годину.
Запорізька АЕС з моменту її введення в експлуатацію щорічно затверджує «Регламент радіаційного контролю району розташування Запорізької АЕС», який передбачає наступні види контролю:
- контроль гамма-фону на промисловому майданчику АЕС, в санітарно- захисній зоні і зоні спостереження (30-ти кілометрова зона);
- контроль вмісту радіоактивних речовин в ставку-охолоджувачі і Каховському водосховищі;
- визначення вмісту радіоактивних речовин в сільськогосподарській продукції зони спостереження.
З метою здійснення радіаційного моніторингу атомною станцією обладнані стаціонарні пости, де встановлені дозиметри, аспіраційні установки для відбору повітря, кювети для збору осідаючого пилу. Для вдосконалення радіаційного моніторингу в 2003 році була введена в експлуатацію стаці-онарна система автоматичного радіаційного контролю «Кільце», що дозволяє у режимі online мати інформацію про радіаційну ситуацію в районі розміщення АЕС.
З моменту пуску Запорізької АЕС аварій, пов’язаних з викидом радіоактивних речовин в навколишнє середовище, не зафіксовано.
Захворюваність населення Кам’янсько-Дніпровського району на основні хвороби нами отримана від КУ «Запорізький обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» Запорізької обласної ради (див. таблицю). Для порівняння наведені також дані захворюваності в сільських районах та області.
Далі у листі йде мова про якість атмосферного повітря Кам’янсько-Дніпровського району за даними лабораторних досліджень за 2015-2017р.р. , про те що структурними підрозділами ДУ «Запорізький ОЛЦ МОЗ України» проводиться постійні моніторингові дослідження якості атмосферного повітря в житловій забудові, за три роки було проведено
694 дослідження атмосферного повітря, у тому числі в міських поселеннях проведено 480 досліджень атмосферного повітря, в сільських поселеннях проведено 214, перевищень гранично - допустимих концентрацій забруднюючих речовин не виявлено.
Лист підписав в.о. директора ДУ «Запорізький ОЛЦ МОЗ України» О.І. Мащак

Відповідь читачі прочитали самі. З неї стало зрозуміло, що у нас в районі стало менше хворіти люди, і що на нас ніщо не впливає. У чому в принципі я і не сумнівався. Ми всі здорові(?). Залишилося лише здогадуватися, що жителі району стали рідше звертатися до лікарні. Або лікуються у знахарок або виїжджають лікуватися в інші райони, області, і навіть держави. Тільки чомусь все частіше чуєш, що «помолодшали» діагнози - інфаркт, інсульт, цукровий діабет і т.д. Та й щось явно хворих, які потребують лікування, стало куди більше. І це може сказати кожен. Через безгрошів’я просто не йдуть в лікарню - багатьох лікує доктор Гугл, в кращому випадку. Ну а те, яке здорове наше населення можна судити, вибачте, по зубам. Особливо ті, кому за 50, скромно соромляться відкрити рот, тому що вставляти зуби ой як дорого (!). Але до цього нікому немає діла. Що стосується про роботу медичних установ в інших країнах, в подібних районах розташування такої кількості достатньо потужних об’єктів, які благотворно впливають на здоров’я людини, судячи з відповіді, ніхто так і не дав. Здогадуюся, або це можливо мені здається, від нас щось приховують. І швидше за все, приховують економічну складову, що поширюється на подібні території закордоном. За логікою - повинні бути якісь пільги для людей, які живуть на таких територіях, чи то медицина безкоштовною, а можливо податкові пільги, або щось інше. Оскільки мені в інтернеті не вдалося знайти щось подібне, буду вдячний всім, хто дасть хоч якесь посилання, або надішле матеріал на мою електронну адресу:
alergushdeputat@ukr.net
Безумовно, що гріха таїти. Вже осінь і наші (деякі!) овочівники, які вирощують овочі під опаленням, можуть так задимити, що труби ТЕС відпочивають. І їх не хвилює здоров’я оточуючих. Думаю, що нам, депутатам, потрібно серйозно підійти до цієї теми. Одна справа дим від якісного вугілля, який з’являється поки вугілля розгорається. Але інша справа - важкий чорний дим від вугілля «взятого подешевше».
І вже стало визітною карткою району - спалювання рослин, які віддали врожай (томатів, огірків). А це - таблиця Менделєєва, якої ми дихаємо, дихають наші діти. Всі мінеральні добрива, якими ми «годуємо» рослини, всі засоби захисту, стимулятори і т.п., возз’єднавшись разом, при згорянні ставши невідомими речовинами, з легкістю потрапляють в дихальні системи і «творять добро» вже всередині людини. Тай навколишньому середовищу від цього диму ще як дістається.
Пропоную читачам газети «Новини дня» висловитися на цю тему. Можете залишати свої пости в соцмережах, можете писати в редакцію газети «Новини дня» або мені на електронну пошту. Давайте думати разом про наше здоров’я і наших дітей!
Іван Алергуш, депутат Кам’янсько-
Дніпровської міської ради.