Шановні роботодавці, звертаємо вашу увагу на необхідність легалізації праці найманих працівників. В теперішній час політика нашої держави направлена на посилення відповідальності за порушення в сфері трудового законодавства.
13 січня 2015 року вступив в законну дію Закон України №77-VIII від 28.12.2014 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо реформування загальнообов’язкового державного страхування та легалізації фонду оплати праці».
Цей Закон передбачає більш жорстку міру відповідальності за порушення у сфері трудового законодавства. Зокрема, ст.24 КЗпП України передбачено, що: «Працівник не може бути допущений до роботи без укладення трудового договору, оформленого наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України».
Згідно зі ст.265 КЗпП України роботодавці, винні у порушенні законодавства про працю, несуть адміністративну та кримінальну відповідальність. Серед адміністративних правопорушень – це фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору, порушення встановлених строків виплати заробітної плати (та інших виплат) працівникам, недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці та інші. Штрафи за порушення трудового законодавства суттєво зросли і становлять розмір від 510 до 34000 гривень.
Також, ст.172 Кримінального Кодексу України «Грубе порушення законодавства про працю» передбачено кримінальну відповідальність у вигляді штрафу від 2000 до 5000 неоподаткованих мінімумів доходів громадян або позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від 3 до 5 років, або виправних робіт на строк до 2 років, або арешту до 6 місяців.
Питанням щодо виявлення адміністративних правопорушень у сфері трудового законодавства займаються органи виконавчої влади, що реалізують державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, а кримінальними правопорушеннями займаються правоохоронні органи.
Звертаємо увагу, що сплата штрафу не звільняє від усунення порушень законодавства про працю.
Ці зміни в законодавстві направлені на легалізацію найманої праці в державі, припинення такого явища як заробітна плата «в конверті», а також поповнення державного бюджету за рахунок обов’язкових відрахувань.
Анна Колупаєва
провідний юрисконсульт
Кам’янсько-Дніпровської районної філії
Запорізького обласного центру зайнятості