Главная


Курс обмена валют
гороскоп

Новини дня
Запорожский областной совет
Запорожская областная государственная администрация
Каменско-Днепровский районный совет
Каменско-Днепровская районная государственная администрация
Государственная налоговая администрация в Запорожской оласти


Сучасний стан захисних гідротехнічних споруд Кам’янського Поду та перспективи їх експлуатації

Відповідь на мій запит
Депутату Кам’янсько-Дніпровської
міської ради Алергушу І.Г.
Шановний Іване Георгійовичу!
Розглянувши Ваше прохання щодо розповіді читачам газети «Новини дня» про сучасний стан захисних гідротехнічних споруд Кам’янсько-Дніпровського району, перспективи подальшої їх екс-плуатації та загрози виникнення надзвичайних ситуацій гідродинамічного характеру, надаємо макет газетної статі, в якій будуть висвітлюватися порушені Вами питання.
Начальник Нікопольського регіонального управління водних ресурсів В.Гаврилок

Каховське водосховище створеноу 50-х роках минулого століття при будівництві гідровузла Каховської ГЕС (другої за хронологією після Дніпровської ГЕС, яка в Запоріжжі), для зменшення площ затоплення водами Каховського водосховища та захисту територій від підтоплення в зоні впливу водосховища (в т.ч. і територій у заплавах річок–притоків Дніпра - Томаківка, Базавлук, Велика Білозерка та ін.), проект гідровузла передбачав будівництво захисних масивів, до складу яких входили дамби, дренажні системи (вертикальні, горизонтальні, ін.), насосні і компресорні стації, скидні і підвідні канали та інші гідротехнічні об’єкти і об’єкти інфраструктури для забезпечення функціонування гідротехнічних споруд (енергетичні та ін.).
Всього на Каховському водосховищі було збудовано 4 захисні масиви: «Захист Кам’янського Поду» (Запорізька обл.), «Захист м.Нікополь», «Захист східного басейну марганцевих родовищ», «Захист західного басейну марганцевих родовищ» (Дніпропетровська область). Крім того, будувались поступово і берегоукріплення. Всього укріплено близько 205 км берегової лінії, потребує укріплення близько 355 км.
Для експлуатації захисних масивів в 1957 році було створено «Управління служби експлуатації захисних споруд на Каховському водосховищі» (нині Нікопольське регіональне управління водних ресурсів). Захисні масиви є державною власністю. Фінансування на експлуатацію здійснюється з державного бюджету. На балансі Нікопольського РУВР всі 4 захисні масиви (34 км дамб, 4 насосні станції, 3 компресорні, 305 дренажних свердловин, канали і т. ін.) та 52 км берегоукріплень.
В 2016 році на захисних масивах Каховського водосховища розпочалася реалізація державної програми «Інвестиційний проект «Реконструкція гідротехнічних споруд захисних масивів дніпровських водосховищ».
Потреба в реконструкції захисних масивів Каховського водосховища назріла давно. Захисні масиви в експлуатації вже понад 60 років, при тому, що в останні 15 років фінансування на утримання захисних масивів вкрай обмежене, а на відновлення і будівництво берегоукріплень кошти не виділяються зовсім.
Що стосується, конкретно, захисного масиву Кам’янського Поду, технічним станом якого цікавляться мешканці м. Кам’янка-Дніпровська і Кам’-янсько-Дніпровського району: першими проектами, профінансованими за державною програмою «Реконструкція ГТС захисних масивів дніпровських водосховищ» були проекти реконструкції Кам’янської та Знамўянської компресорних станцій і реконструкції Білозерської насосної станції. Роботи по цим об’єктам були завершені відповідно на початку 2018 р. та 2019 р.
У 2019 році розпочалася реалізація проектів по реконструкції Кам’янської та Знам’янської захисних дамб. Замовником робіт визначений Міжрегіональний офіс захисних масивів дніпровських водосховищ, Держводагентства України. Будівельні роботи планується розпочати у другій половині серпня 2019 р. Вже визначений, відповідно до законодавства через тендерні процедури, генпідрядник робіт.
На 2020 рік заплановано реалізувати (реалізація планів залежить від фінансування з держбюджету) ще один проект реконструкції Знам’янської компресорної станції, яким передбачена реконструкція свердловин протифільтраційної завіси (вертикальна дренажна система), магістрального повітропроводу, скидних колекторів та ін., що дуже важливо для зниження рівнів грунтових вод на території с. Велика Знам’янка.
Реалізація проектів реконструкції гідротехнічних об’єктів захисного масиву Кам’янського Поду значно поліпшує їх технічний стан, що, в свою чергу, сприяє покращенню гідрогеологічної ситуації, ліквідації підтоплення та уникненню загрози затоплення. Але, не так все райдужно, як хотілося б.
На жаль, і після реконструкції об’єктів, залишаються проблеми вкрай обмеженого фінансування на проведення експлуатаційних заходів за держ-програмою КПКВ «Експлуатація державного водогосподарського комплексу та управління водними ресурсами», в частині показників 2210 «Предмети, матеріали, обладнання та інвентар», 2240 «Оплата послуг» та ін. Категорично не вистачає коштів на проведення техоглядів нового компресорного обладнання, ремонт старих резервних компресорів, придбання мастил, ремонт заглибних насосів дренажних свердловин та ін. (близько 1,5 млн грн на рік). До того ж, спеціальна землерийно-будівельна техніка та автомобілі застарілі, частина з них потребує списання, немає обладнання малої механізації (великий обсяг доглядових робіт - очищення каналів, вирубка чагарнику, окоска та ін. - виконується вручну).
Тому, керівництво Нікопольського РУВР вимушене постійно звертатися до МОЗМ дніпровських водосховищ, Держводагентства, яким підпорядковується, та до усіх регіональних і місцевих гілок влади, органів самоврядування, з проханням допомогти у вирішенні цих питань, щоб забезпечити належне функціонування захисних масивів і захист територій від підтоплення та затоплення.
Мешканці захищених територій іноді ставлять питання в своїх зверненнях до Нікопольского РУВР: чи існує загроза прориву дамб?
Теоретично - існує (у випадку прориву каскаду дніпровських водосховищ, або окремо Кременчуцького чи Дніпродзержинського водосховища). Але, на практиці, спостереження за технічним станом захисних гідротехнічних споруд ведуться щоденно, а під час штормової погоди – цілодобово, за що велика подяка працівникам експлуатаційних дільниць, в тому числі працівникам Кам’янської дільниці, колектив якої, не зважаючи на постійну нестачу матеріалів, інструментів, обладнання, техніки, з високою відповідальністю і професіоналізмом ставляться до своїх обов’язків.

Віталій Гаврилок,
начальник Нікопольського РУВР