Главная


Курс обмена валют
гороскоп

Новини дня
Запорожский областной совет
Запорожская областная государственная администрация
Каменско-Днепровский районный совет
Каменско-Днепровская районная государственная администрация
Государственная налоговая администрация в Запорожской оласти


ЯК ВИРІШУЄТЬСЯ ПРОБЛЕМА ІЗ ПІДТОПЛЕННЯМ РАЙОНУ?

04.jpg

Проблема підтоплення ґрунтовими водами територій Кам’янсько-Дніпровського району вже давно стоїть дуже гостро. Комплекс  захисних споруд Кам’янського Поду захищає від затоплення та підтоплення водами Каховського водосховища територію площею 6,7 тис. га з населенням близько 33,0 тис. осіб. До складу комплексу захисних споруд входять: Кам’янська, Знам’янська та Білозерська дамби загальною довжиною 17,5 км; дві протифільтраційні завіси, дві компресорні та одна насосна станції.
Так, у 2016 році було розроблено проект реконструкції  комплексу  захисних споруд Кам’янського Поду, в який було включено: будівництво нової компресорної станції, будівництво 20 додаткових автономних свердловин та заміна  воздуховодів у м. Кам’янка-Дніпровська та с. Водяне. Нікопольське регіональне управління водних ресурсів визначило генерального підрядника для реалізації даного проекту. Роботи було розпочато.
Після проведення основних робіт, восени 2017 року, Кам’янсько-Дніпровською міською радою створено комісію з контролю за дотриманням термінів виконання та якості проведених робіт Нікопольським регіональним управлінням водних ресурсів при будівництві компресорної станції та повітроводу на території міста Кам’янка-Дніпровська та села Велика Знам’янка. За результатами роботи комісії виявлено недоліки, які були допущені  представниками ПП «Універсалгазбуд» (генеральним підрядником) під час проведення робіт з реалізації проекту «Реконструкція Кам’янської та Знам’янської компресорних станцій для захисту від підтоплення Кам’янсько-Дніпровського району Запорізької області». По-перше, на магістралі повітропостачання основним порушенням є недотримання норм закладання сигнальної стрічки та самої магістралі на глибину меншу, ніж передбачено робочим проектом. Зазначені порушення можуть призвести, в зимовий період (під час морозів), до збоїв в функціонуванні магістралі. Також, відповідно до Правил улаштування електроустановок (ПУЕ), що зазначені у робочому проекті, на ЛЕП, по вулиці Набережній, високовольтні опори знаходяться на меншій глибині, ніж визначено нормами та є в нахиленому стані, що в зимовий пері-од (під час опадів, штормів та морозу) може призвести до руйнування ЛЕП. На ділянці між Кам’янською компресорною станцією та районною лікарнею проведені роботи зі закладання скидних трубопроводів крізь тіло дамби. Згідно робочого проекту, вода зі скидних трубопроводів буде потрапляти не у водосховище, а в тіло дамби, що призведе до надлишкового насичення дамби водою. Для усунення зазначеного недоліку необхідно подовжити скидні трубопроводи. Після закладання скидних трубопроводів зі свердловин з глибинними насосами, гребінь Кам’янської дамби потребує ремонту, а саме – дорога із бутового каміння. Відсутність бутової кладки може призвести до розмивання дамби під час сильних опадів.
Кам’янсько-Дніпровською міською радою неодноразово наголошувалось генеральному підряднику на зазначені недоліки вже проведених робіт. Їх наявність не дасть очікуваного та ефективного результату - пониження ґрунтових вод. На даний час недоліки не усунено. Як стало відомо, весною поточного року Департамент Державної архітектурно-будівельної інспекції (ДАБІ) в Запорізькій області видав сертифікат готовності на об’єкт.
Прокоментував зазначену ситуацію начальник Кам’янської експлуатаційної ділянки Нікопольського регіонального управління водних ресурсів Валентин Михайлович Варивода, який обіймає цю посаду з червня поточного року.
- Валентине Михайловичу, що входить до функцій Вашої експлуатаційної ділянки?
- До наших обов’язків, найголовніше, входить відкачування ґрунтових вод Кам’янського Поду. Сюди входить: Велика Знам’янка, Водяне та Кам’янка-Дніпровська. Для цього у нас є в Кам’янсько-Дніпровська компресорна станція (154 свердловини) і компресорна станція у Великій Знам’янці (81 свердловини). Компресори подають повітря в свердловини, тим самим видавлюється вода з глибини. Далі вода стікає в скидний колектор і по ньому потрапляє в стічній канал.
- На теперішній час скільки сверд-ловин по ділянці є робочими?
- На сьогодні по Кам’янській протифільтраційній завісі, куди входить територія Кам’янки-Дніпровської та Водяного, з 154 свердловин працюють 104, а по Знам’янській протифі-льтраційній завісі з 81 свердловини працює тільки 24. Для поліпшення роботи працюючих свердловин  в квітні-червні поточного року ми пройоржили 70 одиниць в Кам’янці-Дніпровській та 24 - у Великій Знам’янці. До йорження прохідність свердловини становила 3-4 літри в секунду, після йорження – 10-12 літри в секунду. Основною проблемою для нас безперечно є фінансування: відсутні кошти на матеріали, паливо. Для повно-цінного функціонування в свердловинах необхідно міняти колони, які складаються з повітроподавальних і водоподаючих труб. Для кожної свердловини колона повинна бути 18-20 метрів.
Наша дільниця фінансується Дніпровським басейним управлінням водних ресурсів. Але звідти нам не надходить достатньо коштів.
Ще одним, і на даний час, нажаль, єдиним, джерелом фінансування є Кам’янсько-Дніпровська ОТГ. За ініціативою міського голови – Володимира Антоненка, міською радою було затверджено програму запобігання підтопленню території об’єднаної територіальної громади на 2018 рік. І, згідно з цією програмою, передбачено виділення коштів в сумі 50 тисяч гривень. На 17 тисяч, з цієї суми, вже передбачено придбання труб для ремонту свердловин та закупівлі палива.
Також Валентин Михайлович підтвердив, що ремонт Кам’янсько-Дніпровської компресорної станції завершено, підрядники здали об’єкт в експлуатацію, але недоліки в якісній роботі компресорів все ж залишилися. Зараз співробітники Кам’янської експлуатаційної ділянки усувають їх своїми силами.
- Можливо, Ви дасте кілька порад людям, що робити з водою в підвалах?
- Воду ні в якому разі не можна відкачувати самостійно. Вона як прийшла сама, так і сама повинна піти. Якщо людина буде сама намагатися змінити рівень води, то почнуть промиватися так звані «жили», і вода прибуватиме ще більше. Єдиний порятунок - це те, щоб всі свердловини працювали. Також хочеться закликати мешканців йти на співпрацю з нами. Наприклад, в Великій Знам’янці ми не зуміли прочистити кілька свердловин. Причина:  свердловини знаходяться у людей в городах, і потрапити до них ми можемо тільки пройшовши через двір та город. Але деякі мешканці, посилаючись, що це їхня приватна власність, нас просто не допустили до свердловин. У Кам’янці-Дніпровській була зовсім інша ситуація, люди навпаки допомагали всіляко прочищенню свердловин.
Тож, ситуація, як ми бачимо, залишається складною. Основною і найголовнішою проблемою є брак коштів. Хочеться вірити, що за підтримки не тільки бюджету Кам’янсько-Дніпровської ОТГ, але й районного та обласного бюджетів, багаторічна проблема підтоплення ґрунтовими водами територій Кам’янсько-Дніпровського району все ж таки вирішиться.
 Тетяна Іванова