В літньому оздоровчому таборі «Жайворонок» Великознам’янської ЗОШ № 1 під такою назвою пройшла година подорожі, присвячена 20-річному ювілею Конституції України. Організували її завідуючі шкільної бібліотеки О.С. Баранова та сільської бібліотеки № 1 Т.С. Дудко.
Знайомство дітей з Конституцією України пройшло у вигляді подорожі килимом-літаком, на якому розташувалися відпочиваючі школярі, а «проводжаючі» та «зустрічаючі» – середня група волонтерів ЗОШ №1 разом з керівником Т.Л. Липою розмістилися в «залі очікування». Подорож розпочалася веселим гімном дитячого табору зі станції «Конституційна», на якій переглянули відеоролик Т.С. Дудко «Від роду до народу слався, Україно». З ролика діти дізналися про довгий і тернистий шлях становлення української державності, квіткові символи України та щасливі миттєвості сьогоднішньої сільської дітвори, впевнившись у словах Миколи Бука:
Споконвічна - рідна земля,
Незалежна - держава моя,
Вічна і завжди єдина
Ненька моя - Україна.
Школярі дізналися, що в кожній країні є певні правила-закони, за якими живуть всі її мешканці. Законів багато та найголовніший серед них – Конституція, виконувати яку повинні всі-всі мешканці країни.
На зупинці «Пам’ятайка» про права дітей словами поетеси Ірини Жиленко нагадав Олексій Злиденний:
Дитя моє, права дитини
Ти мусиш вивчити сумлінно.
Це так потрібно в наші дні:
Коли з тобою справедливо
вчиняють, а коли і ні.
То ж прочитай, завчи напам’ять,
Порадь і друзям прочитать,
Хай прочитають тато й мама,
Закони всім потрібно знать!
На станції «Обов’язок» юні читачі згадали про обов’язки доньки чи сина, дитини чи дорослої людини. Напевно, всім запам’ятався обов’язок повнолітніх дітей піклуватися про своїх батьків, який дуже схожий на Божу заповідь: «Шануй батька свого і матір свою». Щиро пролунав вірш у виконанні Іванки Ілляш:
Щоб не мучила совість потому,
Приїжджайте скоріше додому.
Ні грошей не привозьте, ні слави,
Будьте з рідними ніжні й ласкаві.
Бо не вічні ні батько, ні мати,
Завтра може їх не стати.
Щоб не мучила совість потому,
Приїжджайте скоріше додому.
На станції «Вернісажна» подорожуючі оглянули дитячі малюнки на тему «Моя країна - Україна», намальовані школярами під час відпочинку в літньому таборі. Вони ніби перекликалися зі словами А. Камінчук:
Зацвітає калина,
Зеленіє ліщина.
Степом котиться диво-луна.
Це моя Україна,
Це моя Батьківщина,
Що, як тато і мама, одна!
Наступна станція – «Поетична». На ній прочитала свій вірш «Моє село» Т.С. Дудко, а Марина Пономарьова, щоб веселіше було подорожувати, зіграла на гітарі та проспівала пісню.
На станції «Вікторинна» дітей чекало випробування у вигляді вікторини «Мій Закон основний - Конституція», з яким вони гідно упоралися.
Почувся бурхливий шум морського прибою, стривожені голоси чайок, а згодом і цікавої зозулі - це килим-літак прибув до пункту призначення - станції «Диво-острів». На цьому чудовому острові, як виявилося, не було жодних законів та панував хаос і негаразди. Для того, щоб острів’яни жили в мирі, дружбі та злагоді, гості вирішили допомогти створити закони, які були б записані в Конституцію острова. Бібліотекарі порекомендували звернутися до актуальної книжкової виставки «Конституція - паспорт держави». Спільними зусиллями Конституцію Диво-острова було створено. Діти зрозуміли важливість і значення Конституції в житті будь-якої держави і, звичайно, України. Побажання учасникам заходу словами М. Сингаївського прочитала Марина Кайдашева:
Хай же мир і дружба поєднають всіх,
І дзвенить дитячий
безтурботний сміх.
Нам зоріє доля світла і ясна.
Рідна мати Батьківщино,
ти ж у нас одна!
Година подорожі закінчилася Державним Гімном України та словами:
Розквітай, прекрасна Україно,
Рідна земле, матінко моя,
Хай лунає мова солов’їна,
Й пісня неповторная твоя!
О.С. Баранова, завідуюча шкільною бібліотекою та
Т.С. Дудко, завідуюча сільською бібліотекою № 1