Главная
Курс обмена валют


гороскоп

Запорожский областной совет
Запорожская областная государственная администрация
Каменско-Днепровский районный совет
Каменско-Днепровская районная государственная администрация
Государственная налоговая администрация в Запорожской оласти


Не руйнуйте кургани!

Розпочалися масові сільськогосподарські роботи на полях. З огляду на обставини, що склалися у нас в районі у зв’язку з нещадним та безкарним розорюванням курганів і курганних могильників, відділ культури і туризму Кам’янсько-Дніпровської районної державної адміністрації звертається до всіх керівників сільськогосподарських підприємств, фермерів, орендарів, користувачів та власників земельних ділянок, громадськості з проханням звернути особливу увагу на ті поля, де розташовані пам’ятки археології. Адже з року в рік під час оранки та обробки полів кургани розорюються, втрачаючи свій первозданний вигляд.
Згідно з реєстром пам’яток археології місцевого значення у нас в районі близько 400 курганів. Більша половина з них повністю розорана, деякі – ледь проглядаються на місцевості, а ті, що залишилися, теж поступово знищуються, хоч вони мають велике науково-пізнавальне та культурне значення. Старі люди називають їх могилами, бо знають – то древні поховання, святі місця і глумитися над ними, а тим більше знищувати – великий гріх. Мабуть, не знайдеться сміливець, який заїде трактором на кладовище і переоре могили своїх предків. То чому так легко і бездумно знищуємо стародавні могили-кургани?
У ст. 17 Закону України «Про охорону культурної спадщини» зазначено: «усі пам’ятки археології, у тому числі ті, що знаходяться під водою,... незалежно від форм власності... є державною власністю». А частина 1 ст.43 цього ж Закону передбачає кримінальну відповідальність фізичних осіб за пошкодження, руйнування, знищення пам’яток, їхніх територій, а також їх частин.
До речі, територією кургану можна користуватися, але лише за умови його досконалого дослідження (археологічні розкопки). Після цього пам’ятка знімається з обліку. Усі ці роботи, звісно, проводяться не безкоштовно, а за кошт зацікавленої сторони.
Тож сподіваємося на високу свідомість керівників сільсгосппідприємств, фермерів, одноосібників, на розуміння можливості існуючої проблеми в памяткоохоронній справі, адже саме від вашого ставлення й бажання сприяти збереженню пам’яток археології залежить не тільки збереження існуючих, а й відновлення втрачених пам’яток.
Т.О. БОНДАРЕНКО, начальник відділу
культури і туризму райдержадміністрації