На обліку в управлінні Пенсійного фонду України району перебуває 1452 фізичні особи - підприємці, з них 553 особи працюють на спрощеній системи оподаткування.
Підприємці, як і звичайні громадяни, досягнувши пенсійного віку мають право на призначення пенсії за віком. Хоча порядок її нарахування дещо відрізняється від розрахунку пенсій найманим працівникам. Це залежить від системи оподаткування, яку використовував підприємець до виходу на пенсію. Крім того, є відмінності щодо визначення страхового стажу та розміру доходу, який використовується для нарахування пенсії, у період до та після 01.01.2004.
З 1 січня 2004 року для обчислення розміру пенсії враховується страховий стаж людини, тобто період, протягом якого вона підлягала загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню, та за який щомісяця сплачені страхові внески, в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється в місяцях, і той місяць (чи місяці), за який внески до Пенсійного фонду не сплачені, не включається до страхового стажу.
Довгий період часу фізичні особи, які працювали на спрощеній системі оподаткування сплачували внески до Пен-сійного фонду на добровільних засадах. Лише з 01.07.2010 р. ця категорія платників законодавчо зобов’язана сплачувати страхові пенсійні внески, що дає можливість не тільки більшого наповнення бюджету Пенсійного фонду, але і забезпечення набуття права на майбутню пенсію фізичних осіб, які обрали спрощену систему оподаткування. До цього, по факту сплати внесків «спрощенцям» зараховується лише чотири – п’ять днів на місяць. Як наслідок, звертаючись за пенсією або за перерахунком вже призначеної, людина з подивом виявляє, що у неї просто не вистачає стажу. Це сер-йозна проблема, з якою вже зіткнулися десятки тисяч людей.
Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» єдиний внесок для фізичних осіб-підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування (фіксований, єдиний податок), встановлений в розмірі 34,7% від суми, яку платники визначають самостійно, але сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу. Мінімальний розмір єдиного внеску – це добуток мінімального розміру заробітної плати на розмір єдиного внеску, встановлений законом (34,7%). Строки сплати теж змінені, в 2013 році, в разі несплати суми мінімального страхового внеску, щоквартально обраховується недоїмка (мінімально 1194,03 грн.). Суми заборгованості стягуються в примусовому порядку із додатковою сплатою виконавчих витрат і збору, штрафів, пені, із зверненнями до суду, до органів виконавчої влади, прокуратури.
Останніми роками пенсійні питання є чи не найактуальнішою темою серед населення України. Питання наповнення пенсійної скарбниці сьогодні дуже гостре. Всі повинні усвідомити, що платити необхідно, бо це кошти, з яких ви-плачують пенсії. На жаль, багато хто з громадян не зовсім усвідомлює, а дехто й не хоче усвідомлювати зміст пенсійної реформи, яка відбувається в Україні. Якщо людина взяла на себе сміливість бути підприємцем, доводиться відповідати за своє майбутнє перед самим собою, платити внески в тому обсязі, що гарантують бажаний розмір пенсії. Все, що „ховається в кишені” в пенсію ніколи не ввійде. Адже несплата внесків не дає можливості зарахувати період трудової діяльності до страхового стажу. І, як наслідок, громадяни мають пенсію, яка не відповідає їх сподіванням.
Подбаймо про майбутню пенсію сьогодні. Кожний платник єдиного податку повинен сам собі задати запитання: яку пенсію я хочу отримувати в майбутньому? Сьогодні я молодий, сьогодні я здоровий, сьогодні я багато заробляю, але потім я вийду на пенсію, чи щось трапиться і я трошки прихворію, яку я пенсію буду отримувати?! Лише за умови офі-ційної зарплати не нижче за мінімальну ви матимете гідну пенсію. Крім того, необхідний страховий стаж для призначення пенсії сьогодні має складати не менше 15 років, а не 5 як було раніше.
Оксана ЦИГРИК, начальник управління
Пенсійного фонду України в Кам’янсько-Дніпровському районі