Курс обмена валют |
«На території села Велика Знам’янка, на подвір’ї громадянина Н., що мешкає за адресою: с.Велика Знам’янка, вул Горького, виявлено захворювання свиней з ознаками: відмова від корму та води, підвищення температури тіла до 41, 5 градусів за Цельсієм. З семи свиней різновікових груп загинуло троє, до державної служби ветеринарної медицини власник звернувся лише після загибелі третьої свині». – На щастя, це не тривожна інформація з місця події, а модель ситуації, яку аналізували учасники семінару-тренінгу, що проходив в нашому районі.
Та, як зазначають фахівці, до подібного випробування треба бути готовим завжди – безпечності така страшна річ, як африканська чума свиней (АЧС), не пробачає. Адже це вірусне захворювання, проти якого не існує ефективної вакцини, а його збудник дуже стійкий у навколишньому середовищі.
Тому при виникненні цього захворювання лікування не проводиться, всі тварини підлягають знищенню, а тваринницькі приміщення де мало місце захворювання, можуть експлуатуватись лише через рік після зняття карантину.
Це одне з тих захворювань, яке краще попередити, ніж ліквідовувати його наслідки, які, в свою чергу, дуже затратні як в фінансовому, так і фізичному плані.
Тому, аби познайомити фахівців та представників територіальних громад району з методами роботи в епіцентрі зараження, про роботу всіх служб на зараженій території, в Великій Знам’янці фахівцями управління ветеринарної медицини в Кам’янсько-Дніпровському районі було проведено семінар-тренінг, на якому мова йшла про взаємодію спеціалістів господарств, органів місцевого самоврядування, служб МНС, МВС, ветеринарної та медичної служб при можливому виникненні спалахів африканської чуми свиней та інших інфекційних захворювань в районі.
Знайомлячи присутніх з темою зустрічі, начальник управління ветеринарної медицини в районі Олена Забі-гайло наголосила, що якщо раніше захворювання АЧС здавалося нам таким територіально «далеким», то останнім часом в сусідній Росії були виявлені неблагополучні пункти з АЧС у Волгоградській і Ростовській областях, Ставропольському Краї. Наслідки цього захворювання жахливі – в ТОВ «Надежда» Красногвардійського району Ставропольського Краю було знищено біля 9 тисяч свиней в господарстві та понад 3 тисячі у господарствах приватного сектору.
Ситуація щодо африканської чуми свиней на кордонах України залишається дуже напруженою, а в червні місяці 2013 значно погіршилась. За офіційними повідомленнями міжнародного епізоотичного бюро, у 2012 році на території Російської Федерації зареєстровано 121 випадок африканської чуми свиней, що удвічі більше ніж в 2011 році. З початку 2013 року на території РФ зареєстровано більше випадків захворювання свиней на АЧС. Останні випадки виявлені на початку червня у Воронезькій, Ростовській, Смоленській, Тульській областях. Найближчий неблагополучний пункт розташований за 76 км. від кордону України. У Карачаєво-Черкесії (Російська Федерація) зафіксовано спалах ящуру великої рогатої худоби. Постійно існує реальна можливість заносу цього за-хворювання з живими тваринами, необробленими харчовими продуктами тваринного походження та шляхом міграції диких тварин і птиці з території Російської Федерації в Україну, зокрема в Запорізьку область, яка визнана загрозливою зоною щодо занесення збудника африканської чуми.
В Кам’янсько-Дніпровському районі робиться все можливе для недопущення заносу і розповсюдження збудника захворювання. Адже «розгулятися» хворобі тут є на чому – станом на 01.01.2013 року, в районі розташовані п’ять господарств, які займаються розведенням та відгодовуванням свиней: ПАТ «Племзавод «Степной» – поголів’я свиней становить – 6140 голів, Ф/Г «Ястреб» – 464 голови, ПАТ АПК цех № 9 – 4188 голів, ТОВ «Еміна» – 1404 голів. З перерахованих лише два свиногосподарства працюють по типу закритого режиму, це: ПАТ «Племзавод «Степной» та ПАТ АПК цех № 9.
Служба державної ветеринарної медицини постійно контролює надходження в район тварин, харчових продуктів, сировини тваринного та рослинного походження. Спільно з правоохоронними органами та іншими службами регулярно проводяться перевірки м’ясопереробних підпри-ємств, оптових баз, ринків та інших об’єктів, на яких існує ризик появи небезпечної та забороненої до ввозу продукції.
На базі районної лікарні ветеринарної медицини створено необхідний резерв біопрепаратів та дезінфекційних засобів, який постійно оновлюється. Так, станом на 01.01.2013 резерв складав: вакцина проти КЧС – 16800 доз, каустичної соди – 76 кг, хлорне вапно – 292 кг, та інші біопрепарати та дезінфекційні засоби. Для проведення комплексу санаційних робіт в робочому стані підтримується дезінфекційне устаткування та засоби індивідуального захисту – один автомобіль ДУК, три аерозольних оприскувачів та інша дезінфекційна техніка. Оголошення і листівки з профілактики африканської чуми та посилення запобіжних заходів доведені до керівників і спеціалістів господарств, голів сільських (селищних) рад, власників тварин. Керівників свинарських господарств попереджено про персональну адміністративну та кримінальну відповідальність за недотримання ветеринарно-санітарних правил при вирощуванні і обігу свиней.
Здавалося, фахівцями робиться все необхідне, але для запо-бігання такому лиху, як захворювання АЧС, необхідні злагоджені дії всіх служб, а також кожного жителя району. Тому нагадаємо, що в цілях запобігання занесення вірусу африканської чуми свиней необхідно:
1. Дотримуватись вимог зоогігієнічних норм і правил утримування свиней, закуповувати корми в безпечних на захворювання свиней терито-ріях і робити їх термічну обробку перед згодовуванням, устатковувати санітарними пропускниками, дезінфекційними бар’єрами (килимками), міста в’їзду (входу) на територію об’єктів господарства, а також тримати їх у робочому стані.
2. Забезпечувати регулярне проведення дезінфекції і дезінсекції (обробка проти зовнішніх паразитів) місць утримування свиней, зберігання і виготовлення кормів, а також транспортних засобів при в’їзді на територію господарства.
3.Забезпечити роботу господарств у закритому режимі (безвигульне утримування свиней, недопущення контакту свиней з іншими тваринами, що можуть бути носіями вірусів), виключити допуск до місць утримування свиней сторонніх людей, виключити ввіз необробленого інвентарю та заїзд на територію утримування свиней транспортних засобів, які не пройшли спе-ціальну обробку.
4. Не купувати свиней у місцях несанкціонованої торгівлі без ветеринарних супроводжувальних документів, підтверджуючих безпечність місця вивозу свиней, придбаних свиней реєструвати у органах ветеринарної служби й сільських адміністраціях й обов’язковий карантин тварин перед переводом до основного стада.
5. Забезпечити повноцінне обслуговування свиней ветеринарними спеціалістами.
Детально про дії в зараженій зоні розповіли учасникам семінару начальник управління ветеринарної медицини в Кам’янсько-Дніпровському районі О.В.Забігайло, начальник Кам’янсько-Дніпровської РДЛВМ В.С. Просвєтов, провідний лікар ветеринарної медицини епізоотолог С.В.Коротиш.
А перший заступник голови райдерж-адміністрації В.М. Кучковський наголосив на персональній відповідальності керівників всіх задіяних служб, запропонував організувати перевірку їх знань, а також провести подібні семінари-тренінги у всіх населених пунктах району, аби кожен житель знав алгоритм власних дій при виникненні спалаху АЧС.
Провідний лікар ветмедицини епізоотолог С.В. Коротиш представив детальний план дій при підозрі захворювання свиней на африканську чуму свиней, незалежно від типу ведення господарства та форми власності.
Про правила відбору проб патоло-гічного матеріалу розповіла завідуюча Великознам’янським пунктом ветеринарної медицини Т.М. Власенко.
Тренінг згідно ввідної при можливому виникненні спалаху АЧС на території Великознам’янської сільської ради провели – провідний лікар ветмедицини епізоотолог С.В. Коротиш, та лікар ветеринарної медицини епізоотолог К.Г. Стаценко.
Наприкінці заходу був проведений круглий стіл, на якому обговорили проблемні питання, а всі спеціалісти давали відповіді на поставлені питання.
Галина МІТЕНКОВА