Главная


Курс обмена валют
гороскоп

Новини дня
Запорожский областной совет
Запорожская областная государственная администрация
Каменско-Днепровский районный совет
Каменско-Днепровская районная государственная администрация
Государственная налоговая администрация в Запорожской оласти


Пенсії по-новому: що нам треба знати

Усі засоби масової інформації висвітлюють хід проведення пенсійної реформи, зо-крема, осучаснення пенсій. Однак, у громадян з кожним днем все більше і більше виникає питань щодо пенсійного забезпечення. Тому для підвищення рівня обізнаності населення району в деяких питаннях пенсійного забезпечення ми звернулись за роз’ясненнями до першого заступника начальника Енергодарського об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області Оксани Анатоліївни Цигрик.
– Оксано Анатоліївно, розпочнемо з головного. Останнім часом в соціальних мережах, деяких Інтернет виданнях з’являється інформація, що людям не бачити пенсії в 2019 році, таке було і наприкінці попереднього року, але ж…
– Такі припущення безпідставні і не мають загального характеру. Мова йде, як і завжди, про наявність страхового стажу та досягнення певного віку, коли конкретна особа набуває право на призначення пенсії за віком.
Так, після досягнення загальновстановленого пенсійного віку 60 років (крім жінок, народжених до 1 квітня 1961 року, яким визначений інший пенсійний вік, в залежності від дати народження) право на призначення пенсії в 2019 році матимуть лише ті особи, які мають не менше 26 років страхового стажу.
Мінімально необхідний для призначення пенсії страховий стаж щороку збільшуватиметься на 1 рік і становитиме в 2028 році і надалі 35 років.
У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, 25 років страхового стажу, за особою зберігається право на призначення пенсії після досягнення 63 років за наявності мінімально необхідного страхового стажу, зокрема в 2019 році – 16 років, з поступовим щорічним збільшенням до 25 років та 65 років за наявності мінімально необхідного страхового стажу 15 років.
Крім того, особа має право докупити необхідний страховий стаж за період, з 2004 року, коли вона не підлягала загальнообов’язковому соці-альному страхуванню, з розрахунку подвійного розміру мінімального страхового внеску на день укладання договору (до 01.12.2019 це 1638,12 грн. (3723 грн.*22%*2)).
– А щодо нововведень пенсійної реформи? Які з них вже запроваджені в 2018 році? Чи плануються підвищення розміру пенсій до кінця поточного року?
– Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що з 1 січня 2018 року для осіб, яким виповнилось 65 років, за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років, мінімальний розмір пенсії ви-значений на рівні 40% мінімальної заробітної плати (сьогодні це 1489,20 грн.). З січня органами Пенсійного фонду щомісячно автоматично здійснюється відповідне підвищення пенсії для осіб, яким виповнилось 65 років, за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років. Особливо актуально це в сільській місцевості, де за наявності достатнього страхового стажу, розміри пенсій залишаються незначними.
З 1 квітня проведений перерахунок з доданням стажу особам, які мали 24 місяці страхового стажу після призначення (останнього перерахунку), або які мали менше 24 місяців, але з часу призначення (останнього перерахунку) пройшло 2 роки. Такі перерахунки будуть здійснюватися щороку автоматично, без додаткового звернення до Пенсійного фонду.
В зв’язку із підвищенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, розміри пенсій перераховані з 01.07.2018. По Кам’янсько-Дніпровському району перерахунок здійснений 1787 особам, середній розмір підвищення 58 грн.
Аналогічний перерахунок, в зв’язку із зміною прожиткового мінімуму до 1947 грн, буде здійснено з 1 грудня поточного року.
– Які організаційні зміни чекають органи Пенсійного фонду і відповідно їх відвідувачів? Чи передбачаються процеси полегшення доступу до послуг, впровадження новітніх технологій у сфері обслуговування?
- 22 серпня 2018 року Уряд ухвалив рішення про реорганізацію територіальних органів Пенсій-ного фонду шляхом приєднання до Головного управління області. Зазначені зміни мають суто організаційний характер, бухгалтерських облік, робота з персоналом, юридичне супроводження, адміністративно-господарське забезпечення тощо – централізуються на рівні Головного управління. Реорганізація не несе будь-яких негативних змін для пенсіонерів.
Основним завданням залишається підвищення якості обслуговування громадян та постійне впровадження дистанційних форм обслуговування. Наразі отримати послуги від Пенсійного фонду можна й не виходячи з дому. Наявна можливість звернення через Skype-зв’язок та електронну пошту, здійснюються «дзвінки ввічливості», працюють «прямі» та «гарячі» телефонні лінії. Для інтернет-користувачів впроваджено нові сервіси, мета яких – спростити отримання інформації безпосередньо від Пенсійного фонду України. Для замовлення sms-інформування та надання онлайн-довідки з QR-кодом, що підтверджує достовірність наданої відповіді, необхідно один раз зареєструватися в найближчому відділі Пенсійного фонду. Пенсіонери можуть дізнатися про призначення чи перерахунок пенсії, отримавши sms-повідомлення на свій мобільний телефон. А застраховані громадяни мають змогу кожного місяця контролювати своїх роботодавців з питань своєчасної сплати страхових внесків, дізнатись розмір відрахувань, а також загальний період свого страхового стажу.
Обслуговування громадян здійснюється на віддалених робочих місцях, відкритих Енергодарським об’єднаним управлінням Пенсійного фонду України на територіях об’єднаних громад в селах Благовіщенка, Водяне, Велика Знам’янка.
Говорячи про покращення якості обслуговування громадян, не можу не запропонувати пенсіонерам БЕЗКОШТОВНО оформити електронне пенсійне посвідчення. Сьогодні можливість отримати електронне пенсійне посвідчення мають пенсіонери, які отримують пенсійні виплати через Державний ощадний банк, триває співпраця в цьому напрямку з ПАТ «Приватбанк». Електронне пенсійне посвідчення (ЕПП) – це пластикова картка, яка поєднує в собі звичайне пенсійне посвідчення і банківську платіжну картку. На такому посвідченні розміщується персональна інформація його власника: прізвище, ім’я та по-батькові, фото, стать, дата народження, номер ощадного рахунку, вид пенсії.
Електронне пенсійне посвідчення дозволяє отримувати гроші без банківської картки, ос-кільки само є банківською карткою; може використовуватись в магазинах для розрахунків за товари; дозволяє без черг, прямо вдома сплатити за комунальні послуги, провести безготівкові розрахунки, виконувати інші банківські операції; містить електронний цифровий підпис, з допомогою якого можна скористатися багатьма пенсійними послугами он-лайн на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду (https://portal.pfu.gov.ua).
Електронне пенсійне посвідчення має підвищений рівень безпеки, захищає власника від протиправних дій під час виплат пенсії і соціальної допомоги.
І на останок хочу наголосити, що з приходом осені в світі відзначається день осені життя – Міжнародний день людей похилого віку, а в Україні з 2004 року – ще й День ветерана. Міжнародний день громадян похилого віку заснований з метою привернення уваги суспільства до проблем літніх жителів, включаючи бідність, медичне й соціальне забезпечення. В Кам’янсько-Дніпровському районі більше 10 тисяч осіб старше працездатного віку. Всі повинні простягнути руку допомоги тим, хто цього потребує, бути уважними до ближніх, щоб старість була захищена, а люди похилого віку завжди були оточені турботою і любов’ю.
Від об’єднаного управління Пенсійного фонду України та від себе особисто щиро вітаю з Міжнародним днем людей похилого віку та Днем ветерана.
Бажаю злагоди і миру в домах! Міцного здоров’я, милосердного і чуйного ставлення до старості. Хай життя дарує лиш щасливі роки, ще довгих літ, щасливу світлу путь!
Бесіду вела
Віра АНДРУСЕНКО