Главная


гороскоп

Новини дня
Запорожский областной совет
Запорожская областная государственная администрация
Каменско-Днепровский районный совет
Каменско-Днепровская районная государственная администрация
Государственная налоговая администрация в Запорожской оласти


Фестиваль «Берегиня» приймав своїх гостей

1.jpg

У серпні 2018 року Волинь у восьме зібрала на своїх теренах фольклорні колективи з України та світу на величне культурно-мистецьке дійство – VІІІ Міжнародний фестиваль українського фольклору «Берегиня». Мистецький форум узяв початок у пам’ятному 1991 році та є ровесником проголошення України незалежною державою.
«Берегиня 2018» цього річ набула нового змісту – героїко-патріотичного (бо в котре Україна вмивається слізьми і кров’ю за свою незалежність) саме тому гості і учасники форуму були задіяні у мистецьких імпрезах: «Козацька слава у віках» - у знаменитому своєю історією містечку Бересточку, «Вовчак – Волинська Січ» та мистецькій акції «Ми нащадки своїх героїв» - в урочищі Вовчак.
Упродовж трьох фестивальних днів лунала автентична пісня, у якій уся велич і слава країни, де вкотре переконливо доводили – український народ має свої, овіяні славою, традиції і їх щедро дарували кращі фольклорні колективи Волині, областей України (було 119 колективів не рахуючи малі форми), та країн – Канади, Франції, Словенії, Польщі, Білорусі, Молдови, Словакії, Угорщини.
Відбулося спілкування з виразниками «живого» фольклору – колективами, що відтворювали обрядові дійства. На вулицях Луцька через призму етнографічних майданчиків (обійстя гончара, кузня, лісничівка, старовинний шинок, млині, гуральня, бондаря, дядька Лева, бабці Калапуші, рибальське подвір’я) вирувало, справді, народне життя Волині і Полісся. Тут були представлені унікальні вироби призабутого з часом ремесла ковалів, гончарів, стельмахів, різьбярів, передавався безцінний досвід народних умільців, лозоплетіння (солома, сіно), виготовлення ляльки-мотанки, а пасічники частували гостей та учасників фестивалю життєдійним волинським медом.
Дуже барвистим розмаєм народних скарбів була виставка «Від роду і до роду», «Народне мистецтво Волині», яка представляла скарбницю надбань традиційної культури Волині: ткацтво, вишивка, плетіння з лози, лика, кореня сосни, музичні інструменти, ливарство, традиційне народне вбрання кожного району Волинської області. Золоті руки волинян, щире вітання, щедре пригощання та спілкування – все це надовго запам’ятається нам.
Запорізьку область на VІІІ Міжнародному фестивалі «Берегиня» представляв народний фольклорний колектив «Надвечір’я» та дует «Намисто» Кам’янсько-Дніпровського міського Будинку культури у складі: Катерини Сідельникової, Крістіни Білоус, Ганни Шевер, Наталі Мараховської, Тетяни Піскохи, Ольги Клобукової, Сергія Вороніна та Ганни Трошиної.
В день прибуття на волинську землю, «Надвечір’я» та дует «Намисто» взяли участь у концерті на два відділення з канадськими колективами, який відбувся на головній сцені міста Луцька. Співати на одній сцені з канадцями – це була велика честь для нас.
Вдало підібраним репертуаром, професійним виконанням пісень степового розспіву, ми взяли глядачів, як кажуть «за живе». По закінченню концерту у фойє на нас чекали з оплесками вдячні глядачі, які просили співати ще і ще, ну а ми, як кажуть, дівчата не горді, такого «жару» там дали, що запам’ятають запорізьких козачок надовго. Там ми знайшли для себе нових друзів, познайомились з учасниками народного Волинського хору, з працівниками радіо та телебачення, з людьми, яким цікава автентика нашого краю, однодумцями, які нас супроводжували та підгодовували усі три дні.
В день відкриття фестивалю усі учасники були присутні на молитві за Україну (благословення) у Свято-Троїцькому кафедральному соборі, а після молитви святковою ходою учасники та гості фестивалю пройшли Театральним майданом до Луцького замку, по обидва боки якого, нас вітали колективи Волинської області. На території замку Люберта відбулося урочисте відкриття VІІІ Міжнародного фестивалю українського фольклору «Берегиня». «Надвечір’я» та дует «Намисто» взяли активну участь у мистецькій програмі «Волинь, благословенна ти в віках».
Другого дня мали змогу взяти участь у виїзному фестивальному заході. Покласти квіти до пам’ятника Героям Берестецької битви випала велика честь нашим учасникам, вдумайтесь, нашим Катерині Сідельніковій та Сергію Вороніну. Тут же відбулася екскурсія по Національному історико-меморіальному заповіднику «Поле Берестецької битви» у селі Пляшеве, Рівненської області. Місто Берестечко розташоване у верхів’ї річки Стир на стику Волинської, Львівської та Рівненської областей. Світову славу місто набуло у зв’язку з Берестецькою битвою 1651 року. На той час то була одна з найбільших битв за кількості вояків. У ній брали участь близько 150 тисяч поляків і німецьких найманців, з однієї сторони і 100 тисяч українських козаків та повсталих селян, союзниками яких були близько 50 тисяч кримських татар, з другої сторони. У вирішальний момент битви, в наслідок зради хана, який захопив гетьмана в полон, українське військо втратило союзників і свого керівника, що не зміг на той час дістатись до поля битви. Козаки й селяни змушені були відступати і окопатись у таборі.
З часом, на честь перемоги польського війська в Берестецькій битві, споруджено на місті битви Свято-Троїцький костел, чоловічий монастир, Свято-Троїцький Собор, музей і все це сполучене підземними переходами, які були вириті козаками та селянами під час відступу і збереглися до наших днів. Ми теж мали змогу здійснити екскурсію під землею. Далі взяли участь у театралізованому дійстві «Козацька слава в віках», за участі усіх фольклорних колективів.
Третього виїзного дня фестивалю нас радо зустрічала Боблівська сільська рада Гурійського району – урочище Вовчак. Після покладання квітів до Меморіалу Героїв відбувся великий концерт, який тривав більше п’яти годин. Тут лунали тільки автентичні, козацькі, патріотичні, повстанські пісні. Працювали виставки, майстер-класи і все це відбувалося під відкритим небом. Краса неймовірна – це треба було тільки бачити.
Закінчився VІІІ Міжнародний фестиваль українського фоль-клору «Берегиня» великим гала-концертом «Уклін тобі, Україно».
Український фольклор – це наша міць, це зашифрований код, який нам ще розпізнавати, аби самим закохатися, аби світ увесь закохався в українське…
На протязі перебування в Луцьку з нами постійно була куратор Наталка, яка умудрялась при дуже тісному графіку (два виїзди за 140-160 км за місто) показати нам старий Луцьк (211 тисяч населення), музей Волинської ікони, краєзнавчий музей. Зморені та щасливі, кожного вечора о 23 годині ми повертались до готелю, щоб відпочити і о восьмій ранку знову взяти участь у фестивалі. Графік був дуже насиченим, не було навіть часу для репетицій, але виступи були на піднесених емоціях, адже ми з гордістю представляли Запорізький козацький край і нам це вдалося.
Дуже вдячні організаторам фестивалю за триразове безкоштовне харчування та проживання в готелі. Ми насолодилися багатством природи і творчості, глибиною традицій і талантів, розмаїттям пісень і спілкування.
Зморені ми повертались до рідного краю. На пероні нас проводжали друзі, з якими ми познайомилися під час перебування в Луцьку. Одаровані дисками та сувенірами, багатим «тормозком» у дорогу, під спів пісні «Волинь моя», ми залишили Волинську землю для того, щоб через три роки повернутись знову.
Велика подяка міському голові Кам’янсько-Дніпровської об’єднаної територіальної громади Володимиру Володимировичу Антоненко за допомогу у здійсненні поїздки до Луцька на VІІІ Міжнародний фестиваль українського фольклору «Берегиня», який проходе тут один раз на три роки.
Повірте нам, надовго запам’ятають Запорізьких козачок з Кам’янсько-Дніпровського міського Будинку культури, які з гордістю представляли Волині та іноземцям наш славетний Запорізький край і культуру нашого співучого степового краю.
Миру й злагоди Україні, нашій громаді, вам і вашим родинам!
Слава Україні! Героям Слава!

З повагою, Ганна ТРОШИНА художній керівник
«Надвечір’я» та «Намисто».