Главная


гороскоп

Новини дня
Запорожский областной совет
Запорожская областная государственная администрация
Каменско-Днепровский районный совет
Каменско-Днепровская районная государственная администрация
Государственная налоговая администрация в Запорожской оласти


В Україні створено унікальний тренажерний комплекс підготовки персоналу для атомної енергетики

3.jpg

1 вересня 2017 року ДП «НАЕК «Енергоатом» на базі навчально-тренувального центру ВП «Запорізька АЕС» урочисто відкрито тренажерний комплекс спеціальної підготовки ремонтного персоналу для атомної енергетики, який може пишатися першим у своєму роді повномасштабним тренажером реакторної установки енергоблока ВВЕР-1000.
Сьогодні розпочинається дослідна експлуатація, протягом якої будуть виконані налагоджувальні роботи, після завершення яких тренажерний комплекс зможе приймати на навчання не лише персонал українських атомних електростанцій, а й іноземних фахівців.

Офіційна церемонія, у якій взяли участь представники ЄК, ВАО АЕС (МЦ), делегація ДП «НАЕК «Енергоатом» на чолі з президентом Юрієм Недашковським, високопосадовці Міненерговуглепрома, представники обласних та місцевих органів влади, відбулась на майданчику Запорізької АЕС.
- Мабуть дуже символічно, що у день знань відбулася наша урочистість. Я пригадую середину 90-років, коли зародилась ця ідея зібрати обладнання першого контуру та застосувати його для підготовки нашого ремонтного персоналу. І сьогодні ця ідея втілилася в життя. Вона втілилась руками колективу Запорізької АЕС, будівельників за допомогою Європейської комісії, яка фінансувала проект. На кошти Європейської комісії поставлене унікальне обладнання, тренажерний парк. Два роки тому ми взяли на себе зобов’язання завершити свою частину і сьогодні це зобов’язання ми виконали. Хочу подякувати усім за роботу, - зазначив керівник Енергоатома, відкриваючи урочисту церемонію.
- Сьогодні ми беремо участь в великій події – відкритті нашого центру. Безпека станції - це в першу чергу безпечний персонал. Безпечний персонал можливо отримати шляхом навчання і вдосконалення його навичок. За допомогою нашого комплексу підготовки ремонтного персоналу перед нами відкриваються нові обрії, за допомогою яких ми будемо поліпшувати постійно роботу з нашим персоналом та відповідно підвищувати і рівень безпеки нашої станції. Я хочу подякувати всім, хто був причетний до створення комплексу, хто доклав великі зусилля для того, щоб ми з вами сьогодні тут зібралися, - відзначив у своєму виступі генеральний директор ВП «Запорізька АЕС» Олександр Остаповець.
Фінансований спільно Європейською комісією та урядом України, тренажерний комплекс ДП «НАЕК «Енергоатом» є сучасною навчальною базою для підготовки у сфері техобслуговування й ремонту ядерного енергоблока. Допомога Єврокомісії, в рамках якої поставлені 4 тренажера, промислові та офісні меблі, комп’ютерна та проекційна техніка та інше обладнання для 22 навчальних лабораторій і передані кращі світові методології навчання ремонтного персоналу компанії-оператора АЕС склала 12,87 млн євро. Зі свого боку, Україна оцінює повну вартість своєї частини проекту в 0,5 млрд грн.
Директор департаменту ядерної енергетики Міністерства енергетики та ву-гільної промисловості Григорій Плачков сказав: «Від імені Міністерства енергетики та вугільної промисловості, від імені міністра енергетики Ігоря Насалика прийміть вітання з завершенням такого важливого об’єкту. Хочу подякувати колектив ЗАЕС, колектив Енергоатома за виконану роботу».
Тренажерний комплекс здійснюватиме навчання з питань технічного обслуговування й ремонту з урахуванням передової світової практики для ремонтного персоналу ядерних енергоблоків типу ВВЕР - 1000, які розташовані на чотирьох атомних електростанціях України.
- Введення в роботу цього унікального центру – це вклад в підвищення надійності та безпеки атомних станцій України. Наступний етап в розвитку компанії і цього центру – продемонструвати нашим зарубіжним колегам можливості цього центру для того, щоб центр використовувався не тільки для підвищення безпеки АЕС України, але і всієї ядерної спільноти, - сказав представник ВАО АЕС Сергій Виборнов.
Завдяки застосуванню цілої низки повномасштабних моделей обладнання, перший у своєму роді тренажер реакторної установки атомного енергоблока, який є в розпорядженні навчального центру, сприятиме підготовці й підвищенню кваліфікації ремонтного персоналу, що дозволить виконувати операції з техобслуговування й ремонту на встановленому діючому обладнанні відповідно до найвищих стандартів, як з точки зору забезпечення безпеки ремонтного персоналу, так і з точки зору забезпечення працездатності обладнання, що обслуговується.
Довідка: Ідея створення на майданчику Запорізької АЕС спеціалізованого тренажерного комплексу в галузі підготовки персоналу, зайнятого технічним обслуговуванням і ремонтом обладнання АЕС була висловлена вперше в 1991 році, в період коли на станції було введено в експлуатацію п’ять енергоблоків і шостий енергоблок знаходився в стадії будівництва.
У 1995 році, ґрунтуючись на базі проекту енергоблоку АЕС з реактором ВВЕР - 1000 (В-320), ВАТ ХНІПКІ «Енергопроект» був розроблений спеціальний проект тренажерного комплексу, який передбачає оснащення комплексу тренажерами, виготовленими в першу чергу на базі неліквідного обладнання Кримської АЕС і не використовуваного обладнання ВП АЕС ДП НАЕК «Енергоатом».
Будівництво тренажерного комплексу розпочато в 1996 році за рахунок коштів Запорізької АЕС. Період з 1998 по 2002 рік, в силу економічних проблем в країні, негативно позначився на темпах створення об’єкту, будівництво комплексу було заморожено.
Основні роботи з будівництва тренажерного комплексу розгорнулися в 2002 році після виходу Указу КМУ № 282 від 13.03.2002 року про завершення будівництва об’єкта на майданчику ВП ЗАЕС.
Протягом 2002 - 2003 року СМР були виконані на суму 28 млн грн, з освоєнням коштів 4 млн грн в місяць, що забезпечувало можливість введення об’єкту в експлуатацію в 2005 році. Однак, в 2004 році фінансування робіт припинилося і будівництво об’єкта було повторно заморожено.
У 2006 році Компанією прийнято рішення про відновлення будівництва об’єкта і надання тренажерному комплексу статусу галузевого, що відображено Розпорядженням КМУ № 463 - р від 27.07.06 року про його добудову і введення в експлуатацію.
У 2007 році в рамках Програми міжнародного технічного співробітництва «Інструмент Співробітництва з Ядерної Безпеки» між Європейським Союзом і Україною укладено Угоду про спільне завершення будівництва та введення тренажерного комплексу в експлуатацію
В рамках реалізації проекту зведений корпус «Г», що входить в комплекс будівель навчально-тренувального центру Запорізької АЕС. На семи відмітках корпусу «Г» розміщені спе-ціалізовані навчальні лабораторії за різними напрямками. У залізобетонному ядрі споруди, що імітує гермозону енергоблока типу ВВЕР-1000, змонтовано основне обладнання четвертої петлі реакторної установки. Обладнання та системи, що забезпечують розбирання/збирання реактора, перевантаження ядерного палива, стенд для випробування приводів системи управління захисту (СУЗ) реактора є діючими.
Інформаційний центр ВП ЗАЕС
Фото Валерія ЖИВОГЛЯДА