Главная


гороскоп

Новини дня
Запорожский областной совет
Запорожская областная государственная администрация
Каменско-Днепровский районный совет
Каменско-Днепровская районная государственная администрация
Государственная налоговая администрация в Запорожской оласти


Якщо все буде так, як обіцяють, то ґрунтові води не будуть нам загрожувати

f_05.jpg

В Кам’янсько- Дніпровській районній державній адміністрації регулярно проходять наради, на яких йде мова про ґрунтові води, які доставляють великі проблеми населенню району. І ось прийшов час розповісти читачам, що нарешті прийшло довгоочікуване щастя – і ця проблема буде вирішена.
Проводилось стільки нарад, написано безліч звернень керівниками району в різні державні установи. Завжди на пульсі цієї проблеми тривав увагу народний депутат Володимир Бандуров. Наші депутати обласної ради зосереджені на вирішенні цього питання.
І ось 7 червня на нараді у Валерія Валентиновича Свєшнікова, голови Кам’янсько-Дніпровської райдержадміністрації, Віталій Миколайович Гаврилок, начальник Кам’янського експлуатаційного участку Нікопольського регіонального управління водних ресурсів доповів позитивну звістку.
Не утримались і ми, поїхали до нього за більш детальною інформацією.
Біля карти захисних споруд Кам’янського Поду Віталій Миколайович розповів:
-Наявний комплекс захисних споруд Кам’янського Поду захищає від затоплення та підтоплення водами Каховського водосховища територію площею 6.7 тисяч га та з населенням близько 33 тисячі осіб, які проживають в місті Кам’янка-Дніпровська, селах Велика Знам’янка та Водяне, та інших населених пунктах.
Крім того, до складу споруд захисного масиву “Кам ‘янський Под” входять: Кам ‘янська дамба - довжиною 8, 6 км, Знам’янська дамба -7,2 км, Білозерська дамба - 1,64 км, Кам’янська протифільтраційна завіса - загальна кількість свердловин - 194 шт, довжина фільтрозавіси - 9.87 км. Робота фільтрозавіси забезпечує захист від підтоплення 4470 га земель с. Водяне, м. Кам’янка-Дніпровська, 8,8 тис. будівель з населенням близько 22 тис. осіб. Зупинка роботи ПФЗ через зниження дебіту викликає різке підвищення рівня ґрунтових вод (менше 2м від поверхні землі), при цьому створюється надзвичайна ситуація на забудованій території. З існуючих 194 свердловин 85 свердловин (44%) потребують перебурювання.
Знам’янська протифільтра-ційна завіса має: свердловин - 81 шт, 40 свердловин (49%) потребують перебурювання, довжина фільтрозавіси - 4,9 км.
Ще до комплексу захисних споруд входять: Кам’янська компресорна, Знам’янська компресорна станції, Білозерська насосна станція, все обладнання в яких потребує якщо не заміни, то капітального ремонту.
Внаслідок шкідливого впливу ґрунтових вод порушені нормальні умови життєдіяльності мешканців районного центру та сіл Водяне та Велика Знам’янка Кам’янсько-Дніпровського району. За період з 2015 року по теперішній час загальна кількість постраждалих склала більше 1500 осіб.
Специфіка ґрунтів на території Кам’янсько-Дніпровського району полягає у високому рівні залягання ґрунтових вод, які проходять одним пластом на протязі усієї території від дамби Каховського водосховища до вказаних вище населених пунктів, площадки яких нижчі відносно рівня Каховського водосховища.
На даний час із 275 водопонижуючих свердловин (задіяні в роботі 2-х протифільтраційних завіс) з технічних причин 104 не є працездатними, а 22 свердловини працюють із наднизьким коефіцієнтом продуктивності (менш ніж 2 літр./сек. при нормі 6.42 літр./сек.) та підлягають обновленню шляхом буріння нових свердловин. Таким чином, працездатність вказаної системи пониження рівня ґрунтових вод фактично складає не більше 60%, що не дозволяє ефективно протидіяти підтопленням.
Крім цього, технічний стан усіх 3-х компресорних агрегатів Кам’янської компресорної станції потребує невідкладного капітального ремонту. На Знам’янській компресорній станції із двох компресорів працездатним є лише один, відсутність резерву створює ризик її повної зупинки.
Згідно заяви фахівців, на Білозерській насосній станції потребує термінового ремонту лінія електропередач (ЛЕП 6кВ до Знам’янської КС), необхідна заміна 4 вакуумних вимикачів розподільчих пристроїв 6 кВ, потребує поточного планового обслуговування наявне електрообладнання.
Споруди захисного масиву «Кам’янський Под» знаходяться на балансі і в обслуговуванні Нікопольського регіонального управління водних ресурсів Дніпровського басейнового управління водних ресурсів та повинні фінансуватися за рахунок цільових коштів Державного бюджету України.
Проте, починаючи з січня 2016 року Держводагентством України було повністю припинено фінансування протиповеневої програми, що не позволяє не лише проводити ремонти, а і здійснювати закупівлю компресорних мастил, які постійно використовуються при роботі компресорних станцій. Самі компресорні установки вже морально та технічно застаріли і потребують повної заміни.
Крім цього, трансформаторна олія, яка використовується в трансформаторах на електричній підстанції Кам’янської компресорної станції, не відповідає технічним вимогам і потребує повної заміни, що створює передумови до пошкодження трансформаторів та зупинки підстанції.
Для проведення лише невідкладних заходів по ремонту обладнання і споруд захисного масиву «Кам’янський Под», необхідне державне фінансування на загальну суму 6 975, 6 тис. грн, а саме на: перебурювання та відновлення роботи 100% водопонижуючих свердловин - 1840,1 тис. грн.
Питання щодо аварійного стану захисного масиву “Кам’янський Под” та відсутності державного фінансування Кам’-янсько-Дніпровською РДА ставилися перед Нікопольським регіональним управлінням водних ресурсів, Державним агентством водних ресурсів України, Міністерством екології та природних ресурсів України, але відповідні заходи ними не вживаються, що мотивується накладеними Кабінетом Міністрів України обмеженнями на фінансування подібних робіт. У зв’язку з чим, рекомендовано окремі заходи виконати за рахунок коштів місцевого фонду охорони навколишнього природного середовища.
В 2015 році, за рахунок коштів обласного бюджету (т.зв. екофонду), були проведені окремі роботи з буріння свердловин та ремонту обладнання в с. Водяне, але цього було замало для навіть часткового вирішення наявних проблем в роботі систем водопониження.
За підрахунками фахівців для сталого функціонування захисних споруд, необхідно щорічно виділяти з Державного бюджету не менше 16 млн. грн для оплати електроенергії та 10 млн. грн для фінансування робіт із ремонту компресорних станцій, відновлення гідротехнічних споруд та свердловин, очищення дренажних каналів, тощо.
Ситуація із підтопленням залишається актуальною. За висновками фахівців, відсутність проведення поточних ремонтних робіт упродовж 2 років, а також подальше їх затягування, створює передумови до критичного підвищення рівня ґрунтових вод та виникнення, як наслідок, надзвичайних подій (масове руйнування державних, комунальних та приватних будівель, затоплення земель та руйнування самої дамби Каховського водосховища) та порушення цілостності дамби Каховського водосховища. На даний час гостро стоїть проблема закупівель мастил, необхідних для роботи компресорних станцій, що вже в першому півріччі поточного року може призвести до їх зупинки та загострення наявної екологічної проблеми, пов’язаної із високим рівнем ґрунтових вод в Кам’янсько-Дніпровському районі.
До речі, спільна робота на всіх рівнях дала свій результат. Вже 8 червня 2016 року на засіданні Кабінету Міністрів України було прийнято постанову Кабінету Міністрів України «Реконструкція гідротех-нічних споруд захисних масивів дніпровських водосховищ».
Постанова розроблена відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та має на меті затвердити механізм використання коштів Державного бюджету за бюджетною програмою «Реконструкція гідротехнічних споруд захисних масивів дніпровських водосховищ», запровадженою у 2016 році з метою реалізації інвестиційного проекту, мета якого - захист від підтоплення та затоплення водами дніпровських водосховищ 131 населеного пункту, де проживає близько 600 тис. чоловік населення та 197 тис. га землі. Проектом передбачено реконструкцію 300,6 км захисних дамб, 28 насосних та 3 компресорних станцій. Загальний обсяг видатків Державного бюджету на реалізацію інвестиційного проекту передбачений у сумі 1289,0 млн. гривень. Строк реалізації – 2016-2030 роки. Законом України «Про Державний бюджет України на 2016 рік» на виконання бюджетної програми передбачено видатки на загальну суму 55,3 млн. гривень. Відповідальним виконавцем бюджетної програми є Держводагентство. Реалізацію заходів здійснюватиме Дніпровське басейнове управління водних ресурсів. Постанова дасть змогу, з урахуванням мети та завдань, ефективно і раціонально використовувати бюджетні кошти, передбачені для захисту населення та територій, розташованих у зоні впливу дніпровських водосховищ, а також сприятиме впровадженню державної політики у сфері управління водними ресурсами, спрямованої на мінімізацію збитків від шкідливої дії вод, ліквідацію її наслідків, забезпечення екологічно безпечних умов життєдіяльності населення і господарської діяльності.
- Є інвестиційна програма, затвердження якої ми очікуємо на найвищому рівні, - розповідає В.М.Гаврилок, - після чого вона буде затверджена в нашому комітеті. Робіт зробити потрібно буде дуже багато.
Що діло зрушилося - це заслуга всіх, хто допомогав і тут на місцях, зокрема голова райдержадміністрації В.В. Свєшніков. За його зверненням до голови Запорізької обласної державної адміністрації на водопониження виділено 3 млн гривень, депутатів обласної ради від нашого району, за ініціативою яких на сісії облради 31 травня було прийнято звернення до Верховної Ради, прем’єр-міністра та Кабінету Міністрів. Цим питанням постійно займається і народний депутат України Володимир Бандуров.
Надіємося і віримо, що спільними зусилями все ж таки в цьому році буде проведена реконструкції захисних споруд повністю Кам’янського Пода. Ініціатор цього проекту – Державне агенство водних ресурсів України та Нікопольське регіональне управління водних ресурсів.
Роботи повинні будуть виконані до кінця року, фінансування серйозне. Буде оголошено тендер, визначиться один генеральний підрядчик, який виконуватиме ці роботи. Ми не в силах такі роботи потягнути, тому що ми лише експлуата-ційна організація. Ці роботи повині виконувати лише профісіонали, які цим займаються.
Безумовно, завжди потрібна поміч від місцевих депутатів, від районної державної адміністрації, і є порозуміння в цьому напрямку.
Від редакції. Це питання стоїть на контролі у голови Кам’янсько-Дніпровської райдержадміністрації В.В. Свєшнікова. В редакції газети є графік робіт, щодо інвестиційного проекту по реконструкції Кам’янського Поду. Ми будемо відстежувати всю діяльність по реконструкції і звітувати читачам про те, що і де робиться.
Віра АНДРУСЕНКО
Валерій ЖИВОГЛЯД